Jump to content

Judith Collins: "Obesity is a personal choice"


Recommended Posts

2 hours ago, DrWatson said:

Why anyone would want (or need) to buy tomatoes out of season I'll never know. Over here at the moment, the season is over. The cheap Swiss tomatoes have come and gone. Now it's all hothouse, and $$

 

Check the box for the country they're made in? Many years ago, mum thought she was on a winner. Bought the Pams branded ones, whipped the bag out and slotted it into a weetbix box... we knew - they were substantially different.

We had a cow for milk. Gallons per day... but it was a different era. Mum didn't work, but kept house and dad worked 6 days a week 8-10h a day. But we had other resources that allowed us kids to eat properly, and many people simply don't have access to those resources now. Like a 5 acre property to keep animals and grow food.

So let's be conservative and say that the hypothetical family goes through 4L of milk a day.. 28L a week = $46 a week, just in milk. I went through the Online Pack n save store (Botany) and clocked just on 140 bucks just for milk, 2kg of cheese, a kilo of butter, yoghurt, 2 trays of eggs and 20 loaves of shitty bread (and 2 blocks of butter is nowhere near gonna spread over 20 loaves of bread.)

Remember that our hypothetical family earns way more than the median household income  (Year ended 2019: $50636 gross income (NZ wide: Source Stats NZ) our family is on 81,484... So well more than half of the households in NZ are managing on less than our family gets...

 

 

 

 

 

"Wheat biskets" Made in NZ from local and imported ingredients.

On that same note I did see that Galaxy Fetta ( pack n save, the cheapest on the shelf ) is made in Denmark and distributed by Fonterra here.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

For the ones I know, they are working two tenuous minimum wage jobs, living in a house that earns more than they do each year.  The couple pass like ships in the night - he works nightshift and runs a

Personal choice.  This is about more than just obesity. This hits at health measures to curb obesity, it means they consider drug addiction also a personal choice, it puts the blame for poverty firmly

Generally speaking, sh*t quality food is cheaper than fresh fruit and vegetables. People gotta eat. Calories are cheap.

Posted Images

7 hours ago, Steve Pope said:

Wheat biskets" Made in NZ from local and imported ingredients.

Such a nothing statement, unfortunately:( Not worth the ink it’s printed in.

 

you see it on bacons as well .. and bacon is salts, pork and water. Wanna guess which bit is the local ingredient?

Link to post
Share on other sites
14 hours ago, aardvarkash10 said:

"tomatoes"🤔 from Up North?

"Hey, bro, I need a cuppla deliveries of "tomatoes" aye, you know what I mean...." 😉

Sudenly I am reconsidering your posts in the referenda thread.

🤣

:) :) I had a site meeting with hard case older builder dude up north last week and sussing the plans he saw one of the bays is tagged 'propagation/workshop'. He said "Mate you don't need that, northland specialises in outdoor. I know a few people who can help set you up". It took me a second or 3 then it clicked. "No dude, I called it that as we don't want the council knowing it'll be a short term crash pad". The response to that was 'Good on, the council here are wankers'. He is old school hard core and very funny.

When I got home I downloaded the application to get a cultivation license. Not hard nor that costly, 6K. Maybe I can feed it to my super cows to make the world first green, literally, steak that comes with built in silly grins. I wonder if I'd also have to grow some munchie shrubs 🤔

Link to post
Share on other sites
13 hours ago, DrWatson said:

So let's be conservative and say that the hypothetical family goes through 4L of milk a day.. 28L a week = $46 a week, just in milk. I went through the Online Pack n save store (Botany) and clocked just on 140 bucks just for milk, 2kg of cheese, a kilo of butter, yoghurt, 2 trays of eggs and 20 loaves of shitty bread (and 2 blocks of butter is nowhere near gonna spread over 20 loaves of bread.)

So we have covered for each of the 6 family members using the above shopping load -

Breakfast each day - a couple of eggs with toast and splash of yoghurt with a big glass of milk.

Lunch each day - a couple of cheese toasties or sammis. More milk.

Now only dinner to sort out....something ..... with milk and toast ;)

But now I'm confused, I thought the thread was about high food costs but Doc's just feed 6 people 2 OK squares a day 7 days a week for only $3.33 per person. I'd have thought that's pretty damn good.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...